Novinky v kultuře

10.09.2019

Na warm upu festivalu Den Architektury se už příští týden představí dánský snímek The Human Shelter

Festivaly Den Architektury a Film a architektura sice odstartují až  1. října, ale už příští čtvrtek 19. září pražské kino Světozor uvede první ochutnávku v podobě premiéry výjimečného dánského snímku The Human Shelter. Epicky laděný dokument o tom, jak si utváříme domov, symbolicky zahájí festival plný jedinečných budov, přednášek, urbanistických procházek a mnoha dalších zážitků spojených s architekturou. Filmový experiment The Human Shelter se skvěle trefil do momentální společenské nálady ve světě. Co dělá domov domovem? Je to tam, kde se člověk cítí být šťastný a vnitřně spokojený? Různé podoby i formy lidského obydlí poznáváme díky filmu hned na čtyřech kontinentech od bydlení v poušti až po Grónsko. Po filmu bude následovat diskuze Jordem den Hollanderem, kurátorem nejvýznamnějšího evropského filmového festivalu o architektuře v Rotterdamu (AFFR) a českým propagátorem architektury Adamem Gebrianem. Na zahajovací projekci naváže o den později 20. 9. v CAMPu samostatná přednáška Jorda den Hollandera na téma Cycling Cities.

 

Snímek The Human Shelter se pak vydá na krátkou pouť po dalších kinech po ČR. 6. října bude uveden v Praze ještě jednou, tentokrát se projekce osobně zúčastní mezinárodně oceňovaný režisér Boris Bertram.Hlavním partnerem projekce filmu je IKEA Česká republika. Film se bude promítat anglicky s českými titulky.

Vstupenky v předprodeji na http://kinosvetozor.colosseum.eu.

 

Den Architektury zamíří od 1. do 7. října do více než 90 měst a obcí po celé České republicei na Slovenskua pozve veřejnost na prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, workshopy, představení, přednášky či filmové projekce.Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a významné milníky domácí i evropské historie se tak přirozeně promítají i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989. „Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury.I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová. Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou. „Z tradic Bauhausu příznačně vychází i letošní grafická podoba festivalu,“ dodává Marcela Steinbachová.

 

Podrobný program 9. ročník festivalu Den Architektury v jednotlivých městech na www.denarchitektury.cz.

 

Film a architektura

Součástí Dne architektury bude opět i filmový festival Film a architektura, který proběhne nejen v Praze, ale i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu, přičemž na místo kurátora sekce Inspirace vybrali pořadatelé opět Adama Gebriana. Mezi klasiky architektury 20. století, kteří budou tematizováni na festivalu, bude film o německém architektovi minimalismu Mies van der Rohe, brněnském architektovi funkcionalismu B. Fuchsovi, o Američanovi F. L. Wrightovi, který se proslavil kultovním domem nad vodopádem nebo centrálou firmy Johnson nebo o výjimečném mexickém architektovi Luisi Baragganovi, který vycházel z tradic Bauhausu a výrazně je obohatil o svou mexickou zkušenost a to hlavně v barevnosti.Sekci Bauhaus zastupují filmy Bauhaus Spirit nebo film o významném designérovi Dieteru Ramsovi.



Další novinky v kultuře