Úvod  -> Divadlo v Praze  ->  Divadlo v Praze

Činohra PERIFERIE- Praha

Akce již proběhla!

12.02.2019

Akce již proběhla!

19:00

Divadlo na Vinohradech Praha 2, náměstí Míru 7, Praha 2

Cena:1,- až 170,-

PRODEJ VSTUPENEK Činohra PERIFERIE- Praha -Divadlo na Vinohradech Praha 2, náměstí Míru 7, Praha 2

Popis kulturní akce Činohra PERIFERIE- Praha

Již pátým rokem se postupně věnujeme „rodinnému stříbru“ našeho divadla, tvorbě autorů osudově spjatých s vinohradským jevištěm. Po textech K. Čapka, F. Šrámka, P. Kohouta a J. Vedrala se na „svou“ domácí scénu potřetí vrací Periferie, snad nejslavnější hra Františka Langera. Její autor, respektovaný dramatik a prozaik, přítel Karla Čapka a člen legendární skupiny Pátečníků, byl kmenovým autorem Vinohradského divadla a v letech 1930-35 dokonce jeho dramaturgem.
Mladík Franci se po roce ve vězení vrací „domů“ – a ve svém bývalém pokojíku na periferii nachází mladou pohlednou ženu, která se živí nejstarším řemeslem světa. Navzdory tomu se oba rychle sblíží a Anči se stane součástí Franciho snu – stát se tanečníkem v baru. Zdá se, že oba čeká společná a hlavně lepší budoucnost, ale vše změní nečekané a dramatické setkání Franciho s jedním z Ančiných „klientů“ – mladík v krátké potyčce bohatého stavitele zabije…
Hra bývá také vnímána jako „český Zločin a trest“, etické rozpory se zde rozevírají na pozadí dobového věcného relativismu. Klíčovou roli v baladickém příběhu zločince, který hledá svého detektiva, má postava Soudce, ztroskotaného právníka chudých, přísně rozlišujícího mezi božským právem a lidskou spravedlností. Hra strhuje nejen napínavým dějem, ale vybízí i k mnoha otázkám a úvahám o svědomí, spravedlnosti a potřebě řádu, které si člověk klade už odedávna a které jsou právě v naší neklidnémoderní době vysoce aktuální a naléhavé.
Poprvé byla Periferie uvedena v Městském divadle na Královských Vinohradech v roce 1925 v režii J. Kvapila a výpravě J. Čapka s obrovským diváckým úspěchem. Franciho hrál Zdeněk Štěpánek, Anči Míla Pačová. Podruhé viděli diváci Periferii v prosinci 1947. Od té doby se Langer v repertoáru DnV neobjevil, naše inscenace je tedy i splátkou velkého dluhu dramatikovi, který na vinohradské jeviště po právu patří.

Premiéra 26. května 2017

V inscenaci živě zazní píseň Karla Hašlera. Scénickou hudbu nahrál Epoque Orchestra pod vedením dirigenta Jana Kučery.

*V roli Chlapce účinkují členové tanečního studia ANDREA

Ve hře předepisuje autor na scéně kouření a inscenace jeho umělecký záměr respektuje.

Délka představení: 140 minut

Štítky: Činohra

ULOŽIT SI TUTO AKCI

Činohra PERIFERIE- Praha -Divadlo na Vinohradech Praha 2, náměstí Míru 7, Praha 2

PRODEJ VSTUPENEK Činohra PERIFERIE- Praha -Divadlo na Vinohradech Praha 2, náměstí Míru 7, Praha 2

Zaslat odkaz na kulturní akci Činohra PERIFERIE- Praha -Divadlo na Vinohradech Praha 2, náměstí Míru 7, Praha 2 na mail:
Váš e-mail:
E-mail příjemce:
Předmět:
Zpráva:

Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři?